Nemocnice Na Františku


Kontakty

Telefon: +420 222 801 111

Mail: info@nnfp.cz

Adresa: Na Františku 847/8, 110 00 Praha 1

Nemocnice Na Františku, nemocnice ve středu Prahy

Nemocnice Na Františku je v českém kontextu výjimečná. Je to malá nemocnice se sto sedmdesáti lůžky a necelými čtyřmi sty zaměstnanci, která leží přímo uprostřed Prahy na břehu Vltavy na Dvořákově nábřeží. Co jí ale činí zcela nesrovnatelnou s jakoukoliv jinou nemocnicí v Čechách, ale i za hranicemi, je její stáří. V nemocnici na Františku se totiž lékařská péče poskytuje nepřetržitě od 14. století. Nemocnice tak má nezaměnitelného genia loci ještě umocněného polohou uprostřed stověžaté Prahy. Zřizovatelem nemocnice je přímo městská část Praha 1.

K historickým specialitám nemocnice Na Františku je obor anestezie .V roce 1847 zde totiž doktor Celestýn Opitz provedl unikátní operaci – amputaci končetiny v celkové éterové anestezii. Byla to první taková operace v tehdejším Rakousku-Uhersku i v Evropě. Na tradici tohoto oboru navázal fakt, že právě Na Františku bylo zřízeno první lůžkové anesteziologicko-resuscitační oddělení, známé od té doby jako ARO, v tehdejším Československu.

Co Na Františku najdeme?

Základem nemocnice je i zde Na Františku interní oddělení. To disponuje celkem 65 lůžky rozdělenými pod různé specializace jako jednotka intenzívní péče, poruchy metabolismu – především cukrovka nebo gastroenterologie. Součástí jsou i některé ambulance, jako například kardiologická poradna nebo angiologická, kde vyšetřují nemoci cév. Druhým největším oddělením je chirurgie s 50 lůžky, z nichž 8 je pro akutní případy jako jednotka intenzívní péče. Mezi chirurgické specializace a postupy, které Na Františku najdeme, patří také mammologie, proktologie a miniinvazivní chirurgie.

Co ještě dalšího v nemocnici najdeme? Nechybí zde neurologické oddělení a neuropsychiatrické centrum s pětadvaceti lůžky a zaměřením na diagnostiku a léčbu záchvatových onemocnění (epilepsie) a degenerativních onemocnění CNS (roztroušené sklerózy). V rámci tohoto oddělení funguje také ambulance bolesti. Mezi dalšími jmenujme ještě ortopedii, rehabilitaci a fyzikální medicínu a v neposlední řadě také dlouhodobou péči, která se skrývá pod zkratkou LDN.

© 2024 Seznam-nemocnic.cz. Všechna práva vyhrazena |
Doporučujeme: ·