Nemocnice Nové Město na Moravě

Mail: sekretariat@nnm.cz

Adresa: Žďárská 610, 592 31 Nové Město na Moravě

Nemocnice Nové Město na Moravě

Poměrně mladá – na poměry České republiky – nemocnice Nové Město na Moravě byla otevřena v roce 1940. Stavba trvala dva roky. Novoměstská nemocnice funguje v drsném regionu východní vysočiny a za minulého režimu patřila pod Okresní ústav národního zdraví (OÚNZ) ve Žďáru nad Sázavou. Tento kraj je specifický vysokým počtem obcí s nízkým počtem obyvatel. Této zvláštnosti se samozřejmě musí lékařská péče odpovídajícím způsobem přizpůsobit. Nemocnice Nové Město na Moravě byla od počátku své existence státní nemocnicí a od roku 2003 spadá přímo pod kraj Vysočina.

Novoměstská nemocnice je středně velká okresní nemocnice s necelými pěti sty lůžky. Nechybí mezi nimi neurologie, multioborová jednotka intenzivní péče (JIP) pro akutní případy na jejíž péči navazuje ARO, neboli anesteziologicko-resuscitační oddělení, kam jsou pacienti z JIPky předáváni, když je jejich stav stabilizovaný, ale stále natolik vážný, že nemohou být na běžném chirurgickém nebo interním oddělení. Nemocnice Nové Město na Moravě má také vlastní porodnici, novorozenecké a dětské oddělení a oddělení pro dlouhodobě nemocné, neboli pacienty následné péče, jejichž stav není ani vážný, ani akutní, ale kteří se o sebe nedokáží ještě po prodělaných nemocech postarat a jsou odkázáni na pomoc druhých, například než se projeví výsledky rehabilitací a podobně.