Nemocnice Nymburk


Kontakty

Telefon: +420 325 505 111

Mail:

Adresa:

Návštěvní hodiny:


Zvětšit mapu

Nemocnice Nymburk, špitál v Hrabalově kraji

V polabské rovině, úrodném kraji středních Čech východně od Prahy, v působišti nejznámějšího českého pábitele Bohumila Hrabala, stojí nymburská nemocnice. Lékařské zařízení s více než sto dvacetiletou historií sahající až do konce roku 1881, kdy byla nemocnice dostavena a slavnostně otevřena. Hned následujícího měsíce, 31. ledna 1882 byla vysvěcena a pojmenována „Okresní nemocnicí korunního prince Rudolfa v Nymburce“. Před první světovou válkou zažívala nemocnice Nymburk utěšený rozvoj, který se nezastavil ani během války, kdy se bez přestávek pokračovalo v přestavbách a rekonstrukcích. Roku 1923 získala nemocnice rentgenový přístroj, což byla tehdy v zemi výjimečná věc.

Nevíme jistě, jestli Bohumil Hrabal (nar. 1914) kdy nemocnici jako pacient navštívil, rozhodně ale byla součástí genia loci města Nymburka, který jej inspiroval k napsání jeho stěžejních děl a kam děje svých románů také někdy umisťoval. Nejznámější z nich jsou Postřižiny, zfilmované však nikoliv v Nymburku, ale v Dalešicích. Nymburská nemocncie se dále rozvíjí jakoby době a režimům navzdory. Za totality rostou a mění se oddělení jedno za druhým, po revoluci se zavádějí počítače a v stejně jako zmíněný rentgen, byl podobnou událostí nákup počítačového tomografu (CT) v roce 2000.

Oddělení

Nemocnice Nymburk má právní subjektivitu jako společnost s ručením omezením, jejímž zřizovatelem a vlastníkem je město Nymburk. Nymburská nemocnice má čtyři hlavní lůžková oddělení. Chirurgii, internu, porodnicko-gynekologické oddělení a jednotku intenzivní péče (známou pod zkratkou JIP). Hlavními dvěma okruhy místní chirurgie jsou léčba nemocí trávicího traktu vč. nádorových onemocnění, náhlých příhod břišních, kýl, nemocí žlučníku a slepého střeva a široké spektrum traumatologických zákroků. Oddělení vede primář MUDr. Vladimír Marek. Interní oddělení malé nemocnice má na starost onemocnění srdce, cév, dýchacího a zažívacího ústrojí, ledvin, hormonálních poruch, ale navíc i trochu netypicky neurologickými poruchami i chorobami pohybového aparátu. Primářem interny je MUDr. Václav Hulínský.

Mezi klasickými ambulancemi najdeme v nymburské nemocnici i méně častá oddělení. Jedním z nich je algeziologická ambulance, jejímž oborem je chronická neztišitelná nemoc, většinou zad, hlavy a kloubů. Na tento druh bolestí zde předepisují silné opioidy, akupunkturu nebo blokaci nervů. Dále zde najdeme krční-nosní-ušní, otorinolaryngologii, tzv. ORL, plicní ambulanci nebo diabetologickou ambulanci.

© 2024 Seznam-nemocnic.cz. Všechna práva vyhrazena |
Doporučujeme: ·