Nemocnice Rokycany


Kontakty

Telefon: +420 371 762 111

Mail: nemocnice@nemocnice-ro.cz

Adresa: Voldušská 750, 337 22 Rokycany


Zvětšit mapu

Architektonická zajímavost nemocnice Rokycany

Nemocnice Rokycany, a.s. je jedním ze zařízení Zdravotnického holdingu plzeňského kraje a pyšní se architektonicky zajímavou budovou otevřenou v roce 1957. Tehdy se na slavnostním ceremoniálu údajně objevil tehdejší ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO), Belgičan Van de Calsythe. Těžko to ověřit a těžko říci, kdo se to tehdy na otevření objevil, protože ředitelem WHO byl v roce 1957 Marcolino Gomes Candau. Ať už to byl kdokoliv, rozhodně bylo co obdivovat.

Podle projektu architektů Miroslava Kleina a Josefa Mojžíše byla totiž rokycanská nemocnice postavena z prefabrikovaných dílů sestavených dohromady jako díly stavebnice. Byl to první prototyp svého druhu. Dvě budovy – nemocnice a poliklinika – byly postaveny rovnoběžně vedle sebe a uprostřed propojeny společnými vyšetřovacími a léčebnými složkami, takzvaným komplementem. Později byly k nemocnici přistavěny další podpůrné budovy, předně ubytovací prostory pro lékařský personál, ale základní tvar půdorysu písmene „H“ a typický vzhled průčelí budovy je dobře patrný dodnes.

Co najdeme uvnitř

Nemocnici ale samozřejmě nedělá nemocnicí zevnějšek, ale především její vnitřek, tedy lékaři, přístroje, organizace a hlavně přístup. Proto se nyní podívám, co nemocnice Rokycany nabízí uvnitř. V Rokycanech přivítají maminky připravené k porodu na vlastním gynekologicko-porodnickém oddělení s důrazem na fyziologické přirozené porody, včasné kojení a rooming in režim, kdy matka i dítě jsou od porodu okamžitě spolu a zůstávají na jednom pokoji. Na porodnici navazuje dětské oddělení se specializací na léčbu dětí s interními chorobami respiračními, kardiologickými, nemocemi zažívacího traktu a traumatických stavů po zranění.

Nechybí ani klasická péče chirurgického a interního oddělení. Prvně jmenované poskytuje péči v oborech všeobecné chirurgie, traumatologie, ortopedie, urologie i některých dalších podle potřeby a dosažitelnosti externích spolupracovníků. Druhé oddělení léčí kloubní aparát, svaly a šlachy (revmatologie), žlázy s vnitřní sekrecí, například štítnou žlázu (endokrinologie), ledviny (nefrologie) nebo srdce (kardiologie). Posledním „velkým“ oddělením je oddělení následné péče, které poskytuje péči pacientům, kteří již nepotřebují akutní dohled a zákroky, ale neobejdou se bez pomoci a asistence. Klientela tohoto oddělení v podstatě koreluje s pacienty LDN.

© 2024 Seznam-nemocnic.cz. Všechna práva vyhrazena |
Doporučujeme: ·