Nemocnice Vrchlabí, Vrchlabská nemocnice


Kontakty

  • Telefon: +420 499 502 111 (centrální příjem)
  • Mail: nemocnice@nemocnice.vrchlabi.cz
  • Adresa: Fügnerova 50, Vrchlabí 543 01

Na mapě


Zvětšit mapu

Českoněmecká horská nemocnice

V malebném podhorském městě Vrchlabí, na úpatí našich nejvyšších hor Krkonoš leží vyhledávaná Českoněmecká horská nemocnice, jak zní její celý název. Jde o menší okresní soukromou nemocnici s německým vlastnickým podílem, která vznikla v roce 1997 transformací ze státního zařízení. Asi nejznámější je její gynekologicko-porodnické oddělení, kam dojíždějí maminky z celé republiky, aby využily vlídný a vstřícný přístup. Nemocnice se nachází na okraji města, obklopena příjemnou zelení. Jen kousek od vstupní brány začíná rozsáhlý městský park s jezírky a vrchlabským zámečkem. Ideální místo na rekonvalescenci.

Oddělení

Vrchlabská nemocnice má celkem osm oddělení, s nimiž přijde pacient do styku, plus dalších pět servisních. Ve Vrchlabí vám pomůžou na chirurgii, interním oddělení, již zmíněném vysoce ceněném gynekologicko-porodnickém oddělení, na nějž navazuje oddělení a novorozenecké dětské. V horách, kam jezdí turisté za aktivním odpočinkem, je zcela nezbytné oddělení akutní medicíny, rentgenologické pracoviště a nesmí chybět ani rehabilitační oddělení a následná péče. Všechna oddělení jsou situována v kompaktním areálu, nejvíce služeb najdeme v centrální budově ve východní části, další budovy jsou pak ve východní polovině. Vše pěkně pohromadě, takže pěšky přejdeme z jedné strany na druhou v několika minutách.

Nemocnice používá informační systém, přes nějž se řeší všechny administrativní záležitosti. Na začátku se jen přihlásíte na centrálním příjmu a kamkoliv pak v nemocnici přijdete, budou již znát váš chorobopis a údaje, takže s sebou nebudete muset nosit žádné zbytečné dokumenty. Parkovat můžete přímo v areálu, při delším pobytu stačí zamluvit parkovací místo za mírný denní poplatek. Administrativa i servis jsou dobře zařízeny. Návštěvy jsou možné na všech odděleních prakticky po celý den od 8-20 hodin nebo po domluvě s lékaři.

Porodnice Vrchlabí

Pravým klenotem Českoněmecké horské nemocnice je její gynekologicko-porodnické oddělení. Alternativním přístupem k porodům si nemocnice vysloužila zájem mnoha rodiček z celé republiky, které mnohdy přijíždějí do Vrchlabí porodit záměrně. V tom má vrchlabská nemocnice dlouhou tradici. Již od roku 1996 umožňuje porody do vody, jichž od té doby proběhlo více než tisícovka. To je prvenství mezi českými porodnicemi.

Péče a přístup jsou orientovány na přání maminek a personál jim vychází vstříc. I proto nabízí porodnice Vrchlabí mimo „alternativních“ (ale v západní Evropě mnohdy zcela standardních) procedur také ty běžnější, jako třeba tzv. bezbolestné porody s pomocí epidurální anestezie. Jak ale samy sestřičky i lékaři na oddělení přiznávají, „epidurál“ u nich aplikují skutečně jen výjimečně. Většina rodiček přijíždí do Vrchlabí právě proto, aby se této i jiným procedurám, používaným jinde, vyhnuly.

Na oddělení mají 7 nadstandardů a 2 běžné pokoje. Všechny nadstandardní pokoje jsou vybaveny dvoulůžkem pro maminku i jejího partnera. S účastí tatínka na celém výjimečném procesu porodu se od začátku počítá a přístup personálu je v tomto příkladný. Kromě porodů zajišťuje samozřejmě oddělení také běžné gynekologické zákroky. Primářem porodnice je MUDr. Zdeněk Stránský.

Oddělení akutní péče

Asi nejznámějším a divácky vděčným oddělením je anestezie a ARO, tedy akutní oddělení zajišťující servis při operacích a následné monitorování na množství přístrojů. Anesteziologové ve Vrchlabí využívají kromě standardní kompletní anestezie také nejrůznější metody lokální jako periferní nervové blokády a analgosedaci, a to nejen při operačních, ale i diagnostických výkonech. Lůžková část akutní péče pak používá ty nejmodernější sledovací a podpůrné přístroje k zajištění umělé ventilace, zjišťování údajů o krevním oběhu, dechu a ostatních vitálních funkcí lidského těla. Oddělení akutní péče pracuje v rámci chirurgického oddělení, ale své služby zabezpečuje pro všechna oddělení podle potřeby. Průměrně stráví pacienti na lůžkovém oddělení ARO 10 dní. Primářem akutního oddělení je prof. MUDr. MichalPalivoda, PhD., FCCM, MBA.

Některá další oddělení

Dětské oddělení se stará o pacienty do 19 let. Samozřejmostí je zajištění doprovodu maminky u těch nejmenších. Pro větší zvídavější pacienty jsou na pokojích televize, funguje tam také základní škola a stejně jako v celé nemocnici síť wifi. I na dětském oddělení je možné si přiobjednat nadstandardní pokoj s ledničkou, vlastním sociálním zařízením a televizorem.

Chirurgické oddělení nabízí široké spektrum péče. Komplexní traumatologii všech částí těla včetně páteře a hlavy, ortopedie, péče o kolenní klouby, kyčle, halluxy (vbočené palce) a další, arthroskopie kolenního, ramenního a hlezenního kloubu včetně rekonstrukce zkřížených vazů. Mimo to také běžné zákroky všeobecné chirurgie jako laparoskopické operace žlučníku, kýly, apendixu, ale také prsů nebo zažívacího traktu. Oddělení disponuje 40 lůžky, z toho 6 nadstandardy. Čtyři ambulantní pracoviště ošetří vaše problémy. Na chirurgické a traumatologické ambulanci úrazy všeho druhu. Gastroenterologická a koloproktologická ambulance méně příjemná vyšetření zažívacího traktu. Na ortopedické a traumatologické ambulanci se budou věnovat problémům vašeho pohybového ústrojí. Chirurgické oddělení vede primář MUDr. David Havel.

© 2024 Seznam-nemocnic.cz. Všechna práva vyhrazena |
Doporučujeme: ·